Historia Stowarzyszenia Śpiewaczego AMBER SINGERS

Amber Singers istnieje i rozwija się nieprzerwanie od 25 lat. Rozpoczynał jako chór kościelny pod dyrekcją Jana Kondarewicza organisty w kościele parafialnym w Rewalu. Początkowo jego członkami byli mieszkańcy Rewala w różnym wieku, wykonujący głównie utwory sakralne, nieco później Amber Singers funkcjonował jako dwunastoosobowy, czterogłosowy chór kameralny. Obecnie zespół zrzesza 25 śpiewaków z całej gminy, Gryfic i Kamienia Pomorskiego. Od początku istnienia chór był wielokrotnie nagradzany w przeglądach muzyki chóralnej organizowanych przez Polski Związek Orkiestr i Chórów oddział w Szczecinie oraz festiwalach.

W 2008r chór Amber Singers przekształcił się w organizację pozarządową, poszerzając zakres swojej działań, zwiększając skład osobowy i stał się Stowarzyszeniem Śpiewaczym Amber Singers.

Najważniejszym elementem stowarzyszenia pozostał w dalszym ciągu chór mieszany, działający na terenie gminy Rewal, powiatu gryfickiego i całego regionu. Urozmaicony został repertuar chóru, Amber Singers rozpoczął także współpracę z chórami Szczecina a później Berlina.

W wyniku współpracy z chórami akademickimi Szczecina chór zaangażował się w przedsięwzięcia festiwalowe „Sacrum non Profanum” np. Beatus vir Mikołaja Góreckiego. [2009r]

Od 2015r dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest mgr chóralistyki Akademii Sztuki w Szczecinie Michał Bierwiaczonek. Obecnie Amber Singers współpracuje z chórami Szczecina, Akademii Sztuki, oraz berlińskim chórem Szkoły Muzycznej im Beli Bartoka – Coro co Brio. Wspólnie z chórem z Berlina Pankow opracował i zaprezentował ,,Requiem” Karla Jenkinsa wykonane w Berlinie, Kamieniu Pomorskim, Rewalu i Szczecinie. w 2017r w ramach Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej uczestniczył w międzynarodowym wykonaniu ,,Mszy koronacyjnej ” Mozarta.

W maju 2019r z berlińskim Coro con Brio Amber Singers wykonał, „Małą mszę uroczystą,” Rossiniego.

W czerwcu bieżącego roku podczas jubileuszowego koncertu „Garniemy się do muzyki..” w uznaniu zasług Amber Singers otrzymał przyznaną przez Marszałka Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

W ramach swojej działalności statutowej SŚAS rozwinął działalność artystyczną w formie koncertów cyklicznych, edukacyjną dla dzieci i młodzieży, wspomagającą życie kulturalne gminy, propagującą alternatywne formy spędzania wolnego czasu.

Osobami zasłużonymi w kształtowaniu poziomu muzycznego Amber Singers są: mgr Jan Kondarewicz, mgr Michał Bierwiaczonek, dr Małgorzata Kowalik, Michael Engelke.

Od 2008 roku Prezesami Stowarzyszenia Śpiewaczego Amber Singers byli:
Beata Tuła, dwukrotnie Weronika Witecka, Henryk Kowal i obecnie Barbara Kral.